Gradbeništvo

Prometno inženirstvo

Arhitektura

Gradbeništvo G Gospodarsko inženirstvo GI Prometno inženirstvo PI Arhitektura A

Slovesna otvoritev prenovljenega Laboratorija za prometno inženirstvo

Na Fakulteti za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru so danes slovesno otvorili prenovljeni Laboratorij za prometno inženirstvo. Laboratorij je opremljen z najsodobnejšo opremo za raziskave prometnega inženirstva in cestne infrastrukture, s posebnim poudarkom na raziskovanje prometnih nesreč. Slavnostni dogodek je z uvodnim nagovorom odprla dekanica UM FGPA prof. dr. Vesna Žegarac Leskovar. Sledil je nagovor prorektorja za znanstvenoraziskovalno dejavnost Univerze v Mariboru prof. dr. Deana Korošaka. Zgodovino Centra za ceste in cestni promet, iz katerega je nastal Laboratorij za prometno inženirstvo, je predstavil vodja Katedre za prometne gradnje prof. dr. Tomaž Tollazzi, terensko raziskovalno opremo je predstavila asist. Laura Brigita Parežnik, asist. dr. Chiara Gruden pa je predstavila očala za sledenje pogledu človeka in simulator vožnje.

Kot je v svojem nagovoru povzel prof. dr. Tollazzi, je “ta laboratorij še en prispevek naše fakultete k izboljšanju delovanja celotnega slovenskega cestnega prometnega sistema in prispevek k izboljšanju prometne varnosti v Sloveniji, ki smo ji vsi, vsak na svoj način, zaprisegli.”

Laboratorij za prometno inženirstvo je posledica sodelovanja in velike zagnanosti prof. dr. Tollazzija in njegovih najbližjih sodelavcev, prof. dr. Matjaža Šramla, prof. dr. Marka Renčlja, doktorice Chiare Gruden, doktorantke Laure Brigite Parežnik, mag. Vlaste Rodošek in univ. dipl. inž. prom. Mateja Moharića.

Laboratorij je opremljen z opremo za izvedbo meritev in raziskav s področja cestne infrastrukture, prometne tehnike in prometne varnosti. Vsa oprema se uporablja za znanstvenoraziskovalne, pedagoške in strokovne namene. Po svoji opremljenosti je Laboratorij za prometno inženirstvo FGPA UM danes najbolj sodobno opremljen laboratorij za prometno inženirstvo in cestno infrastrukturo v tem delu Evrope, s posebnim poudarkom na opremi za raziskovanje dejavnikov nastanka prometnih nesreč v cestnem prometu.

Laboratorij za prometno inženirstvo je skupni laboratorij Centra za prometno tehniko in varnost v prometu, Centra za raziskave mobilnosti, Centra za tehnologijo in organizacijo prometa, Centra za ekonomiko transporta in Centra za prometne gradnje, ki delujejo na treh katedrah FGPA UM. Navedeni centri so nastali iz Centra za ceste in cestni promet, ki ga je leta 1981 na takratni Visoki tehnični šoli ustanovil prof. dr. Martin Lipičnik.

Galerija slik

Zlozenka-CPG-koncna