V sredo, 3. 12. 2025, smo v okviru predmeta Betonske in zidane zgradbe s študenti 2. letnika magistrskega študija (program GKO) obiskali gradbišče Centra Rotovž, kjer sta nas sprejela gradbiščna inženirja Uroš Mikl in Živa Doberšek ter predstavila zahtevnost gradnje sodobnega večnamenskega objekta, v katerem se bodo prepletale različne kulturne vsebine – Mariborska knjižnica, Umetnostna galerija Maribor in Artkino. Za strokovno razlago in čas se jima iskreno zahvaljujemo.
Poseben vtis sta na nas naredila ogled ohranjenih kleti (ledenic) z vidnimi obokanimi zidnimi elementi ter sistem podbetoniranja, pri katerem se celotni zidani deli konstrukcijsko ojačajo in v celoti poglobijo do nove talne plošče, ki je predvidena štiri metre nižje od obstoječih temeljev. Pod obstoječimi objekti se izvaja podkletitev po sistemu od zgoraj navzdol, hkrati pa poteka zahtevno varovanje gradbene jame, katera se izvaja od temeljev obstoječih okoliških objektov do kinet za inštalacije pod novo talno ploščo.