Gradbeništvo
Gospodarsko inženirstvo
Prometno inženirstvo
Arhitektura
Katedra za geotehniko usklajuje izobraževalno dejavnost na področjih geologije, mehanike tal in geotehnike ter s temi področji povezano znanstveno-raziskovalno dejavnostjo. Razvija ustrezno pripadajoče znanstvene discipline in skrbi za razvoj stroke in prenos spoznanj v prakso ob prizadevanjih, da se ta sproti vključujejo v pedagoški proces.
Znanja, ki jih študent pridobi na predavanjih, laboratorijskih in računalniških vajah in v teku izdelave izbranega diplomskega dela, obsegajo:
Predmeti
Obvezni predmeti: Geologija, Geotehnika v prometnem inženirstvu, Inženirska geologija, Mehanika tal, Mehanika tal in temeljenje, Osnove temeljenja, Temeljenje, Temeljenje 1.
Izbirni predmeti: Geotehnične konstrukcije, Geotehnika v arhitekturi, Naravni kamen, Plazišča in sanacije, Temeljenje 2.
Obvezni predmeti: Geotehnika infrastrukturnih objektov, Izbrana poglavja iz mehanike tal, Mehanika kamnin in podzemne gradnje, Podporne konstrukcije, Specialna temeljenja.
Izbirni predmeti: Izboljšave temeljnih tal, Sidranje geotehničnih objektov, Zemeljska dela.
Izbirni predmeti: Stabilnost geotehniških objektov, Reološki odnosi za zemljine, Interakcija tla – objekt.
Raziskovalci
Znanstveno-raziskovalno delo
Je v največji meri osredotočeno na naslednji področji evropske klasifikacijske sheme znanstvenih področij:
Raziskovalni program:
P2-0268 Geotehnologija 1.1.2009 – 31.12.2019
P0-0504-0797 Geotehniške raziskave 1.1.1999 – 31.12.2003
Kratek opis dejavnosti znanstvenoraziskovalnega dela katedre
Pri načrtovanju, projektiranju in izvedbi podpornih konstrukcij v geotehniški praksi je optimiranje podpornih konstrukcij zaradi tehničnih in tehnoloških omejitev ter geotehniških tveganj zelo zahtevno. Najpomembnejše omejitve, ki jih morajo projektanti upoštevati so nezanesljivost projektnih podatkov, tehnološke omejitve za izvedbo posameznih konstrukcijskih elementov (piloti, sidra,..) in pa nezanesljivi geomehanski računski modeli. Podporne konstrukcije so preračunane na sočasni nastop mejnih stanj nosilnosti oziroma uporabnosti temeljnih tal, betonskih konstrukcijskih elementov (stene, temelji, piloti, grede..) in sider in sicer izhajajoč z mejnega stanja tistega elementa, za katerega se izkaže, da pod pričakovano obremenitvijo, nastopi najprej. To dejstvo pomeni, da je v izračunih potrebno upoštevati sklopljene interakcije med tlemi, podpornimi konstrukcijskimi elementi in sidri, kar pa z klasičnimi geomehanskimi metodami ni vedno izvedljivo.
Sodelavci katedre so na osnovi rezultatov primerjalnih elasto-plastičnih analiz z metodo končnih elementov uspeli strokovni javnosti predložiti neodvisno zasnovano metodo, ki v bistveno izboljšani meri od dobro znanih klasičnih postopkov (Blumova metoda, nadalje metodi Kinga in Daya), napoveduje dejansko napetostno stanje in realne notranje obremenitve nesidranih podpornih konstrukcij. Zapisana metoda je sedaj v postopku nadgrajevanja tako, da jo je mogoče uporabiti tudi za analize delno vpetih in sidranih podpornih konstrukcij.
V slovenski geotehnični praksi se sidrane in nesidrae podporne konstrukcije množično uporabljajo, zlasti pri gradnji prometnic, zaščitah gradbenih jam, sanacijah plazišč in podobno, zato so rezultati zgoraj zapisanihgeotehniških raziskav neposredno uprabljivi. Domneva se, da jih bo mogoče uporabljati tudi pri projektiranju globokega temeljenja premostitvenih objektov, visokih zgradb in pd.
Na področju laboratorijskih geomehanskih preiskav sodelavci s cilindričnim cikličnim triosnim aparatom (Wykeham Farrance Int.) izvajajo klasične statične triaksialne ali pa dinamične in ciklične preizkuse obtežb zemljin in kamnin. Tovrstne raziskave so pomembne za določanje nekaterih reoloških lastnosti zemljin, za raziskovanje odziva zemljin na dinamične obremenitve, za določitev pojava pornih tlakov v zemljinah pri seizmični obremenitvi in nenazadnje za določitev pogojev, pri katerih nastopi likvifakcija zemljin. Preizkusi, izvedeni na cikličnem triosnem aparatu, so uporabni za izotropne, ortotropne ali anizotropne materiale, kot so zemljine, t.i. polhribine kamenine in umetni zemeljski materiali (n.pr. tamponski materiali).
Na področju mednarodnega sodelovanja so se izvajale raziskave vezane na Mrežo odličnosti za vode (projektna mreža Water resources and their management) s projektom Water Storage Business and Environmental Impact of Kozjak Reservoir. Namen projekta je bil analizirati vpliv črpalne električne postaje in vodnega rezervoarja v alpskem svetu na hidrogeološke in okoljevarstvene razmere. Sočasno z zapisanim sodelujejo raziskovalci že vrsto let v EU projektu Cost za naslovom »Urban Civil Engineering«, kjer je prof. dr. L. Trauner, ol l. 1992 član tehničnega komiteja in delovne skupine 2 (monitoring in evaluacija).
Sodelavci Katedre za geotehniko v okviru projekta Erasmus že desetletje in pol sodelujejo z Institutom fur Bodenmechanik und Grundbau iz Technische Universitat Graz. Gre za izmenjavo in preverjanje znanstvenega dela v geotehniki, ki se odvija s vsakoletno izmenjavo raziskovalcev in pa tudi študentov.
Katedra za geotehniko je bila pobudnik ustanovitve mednarodne znanstvene in strokovne revije (v angleškem jeziku) z naslovom Acta Geotechnica Slovenica, katere izdajatelj je Univerza v Mariboru. Objavljeni prispevki posegajo na področja mehanike zemljin in kamenin, inženirske geologije, okoljske geotehnike, geosintetike, geotehničnih konstrukcij, numeričnih in analitičnih metod, računalniškega modeliranja, optimizacije geotehniških konstrukcij in terenskih ter laboratorijskih preiskav.
Povezava na revijo AGS: http://fgserver6.fg.um.si/journal-ags/
V okviru mednarodnega sodelovanja katedra deluje na več področjih:
a) Aktivno sodelovanje v ELGIP “European Large Geotechnical Institutes Platform” z namenom pridobitve skupnih raziskovalnih projektov – članica Univerza v Mariboru, Fakulteta za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo (koordinator izr. prof.dr. Bojan Žlender).
b) Aktivno sodelovanje FGPA v projektu “CI2Lab research infrastructure”, s ciljem povečati učinkovitost uporabe raziskovalne infrastructure (prijava Horizon 2020). Poglavitni cilj CI2Lab je omogočiti povezovanje in dostopnost ključne nacionalne raziskovalne infrastrukture v geoinženirskih in inženirskih strokah, za raziskovalce iz akademskih krogov in industrije.
c) Aktivno sodelovanje FGPA v novem projektu “Reuse of sediments« (“Ponovna uporaba urbanih tal in območij”), s ciljem za prvo leto, ugotoviti trenutni status ponovne uporabe tal, v državah EU, vključno z regulativo, obseg problema, tekoče raziskave, ustrezne standardizacije, laboratorijsko opremo na inštitutih itd. ter narediti kratko sintezo in predlagati nadaljnje skupne raziskovalne aktivnosti.
d) V okviru Erazmus projekta na pedagoškem področju in meduniverzitatetnem raziskovalnem področju poteka tradicionalno mednarodno sodelovanje ter izmenjava in preverjanje rezultatov znanstvenega dela z geotehniki na Technische Universität Graz, Institut für Bodenmechanik und Grundbau.
L2-9472 (C) Analiza sedimentacije v akumulacijskem jezeru BOŠTANJ
Sofinancer: Kostak komunalno stavbno podjetje, d.d.
Vodja: Dolinar Bojana
Trajanje: 1. 1. 2007 – 31. 12. 2009
Obseg: 1,9 FTE
DEJAVNOST
ARRS KLASIFIKACIJA: 2.01.02 – Tehniške vede / Gradbeništvo / Geotehnika
CERIF KLASIFIKACIJA: T220 – Gradbeništvo, hidravlika, priobalna tehnologija, mehanika zemljin
KLJUČNE BESEDE: geomehanika, geotehnika, geomehanske raziskave, akumulacijski jez, sedimentacija
POVZETEK
V akumulacijskih jezovih hidroelektrarn se zaradi upočasnjenega toka vode sedimentirajo anorganski in organski delci, ki zapolnjujejo akumulacijo. V primeru hidroelektrarn na Savi bo zato potrebno določiti način in časovni potek odstranjevanja usedlin, tehnologijo čiščenja in reciklaže, preiskati možnosti uporabe usedlin in določiti primerna mesta deponiranja. Te naloge zahtevajo v prvi fazi popolno karakterizacijo usedlin in hidroloških razmer v sledečem obsegu:- določitev kvantitativne in kvalitativne kemične in mineralne sestave usedlin,- določitev količine in velikosti delcev usedlin pri različnih hitrostih vode,- določitev kemičnih lastnosti vode glede na vsebnost težkih kovin in drugih kemičnih substanc,- spremljavo vpliva temperature ter drugih dejavnikov okolja na spremembe v mikrobni populaciji,- spremljavo bakterijske populacije in virusov,- teoretično simulacijo sedimentacije v akumulaciji s prognozo časovnega usedanja posameznih sestavin. Na osnovi teh podatkov bo mogoče opredeliti tehnologijo odstranjevanja, čiščenja, reciklaže in deponiranja sedimentov.
REZULTATI RAZISKAV ZA LETO 2007
V vodotokih se zaradi spiranja preperine, erodiranja brežin ali kot posledica umetnih posegov pojavljajo različni anorganski in organski materiali. Plavine se pod vplivom turbulence vode transportirajo bodisi v suspendirani obliki ali s kotaljenjem po dnu. V vodnem okolju so plavine lebdeče pod pogojem, da je njihova sedimentacijska hitrost manjša od vertikalne komponente hitrosti turbulentnega režima, sicer se pričnejo posedati. Hitrost posedanja plavin pa je odvisna med drugim tudi od karakteristik, kot so temperatura vode in koncentracija suspendiranih snovi, ki posledično vplivata na gostoto in viskoznost tekočine.
Dinamika premeščanja, količina in sestava lebdečih plavin v vodotokih vplivajo tako na okolje kot na možnosti izrabe vodotokov. Zato je simulacija rečnega toka in transporta sedimentov v reki predmet velikega zanimanja raziskovalcev. Prvotnemu modeliranju toka reke, ki se je razvijal od 1D do 3D modeliranje se je pridružilo sočasno modeliranje rečnega toka in transporta sedimentov v interakciji. Poteka intenzivno modeliranje fizikalnih procesov časovno odvisnega transporta sedimentov, odgovora posteljice in sprememb struge. Od prvotnega določanja tokovnic z računalniškimi orodji za CFD (computational fluid dynamics), je sedaj mogoče z naraščajočimi računalniškimi zmogljivostmi, preiti na celostno modeliranje transporta sedimentov.
Namen raziskovalnega projekta je študija onesnaženja z rečnimi sedimenti na območju akumulacijskega jezera HE Boštanj na reki Savi in pričakovano uravnavanje sedimentov v fazi inercije. Za potrebe umeritve fizikalno matematičnega modela za prognoziranje vsebnosti lebdečih plavin, dinamike njihovega transporta in sedimentacije v spodnjem delu reke Save v območju akumulacijskega jezera HE Boštanj, se bo v letu 2008 izvajal redni monitoring količin suspendiranega materiala, merjenja hitrostnih vektorjev vode po izbranih presekih rečne struge, merjenja pretokov vode in določitev potekov rečnih tal v obravnavanih profilih vodotoka. Meritve v izbranih prerezih reke Save bodo potekale z akustičnim Dopplerjevim merilcem pretoka RIO GRANDE. Omenjena naprava omogoča merjenje hitrostnih vektorjev po vsem preseku rečne struge, pretoka v reki ter obenem tudi merjenje profila rečnega korita. Meritve bodo potekale eno leto pri različnih pretokih in vodostajih reke Save. Istočasno z meritvami hitrosti vode v različnih globinah in prerezih akumulacijskih jezov, bodo na teh mestih odvzeti vzorci vode za določitev količine in velikosti delcev suspendiranih snovi. V izbranih prerezih jezov bodo preiskane količine že sedimentiranih materialov, odvzeti pa bodo tudi vzorci za nadaljne laboratorijske preiskave.
Poleg vsebnosti in transporta suspendiranega in sedimentiranega materiala potekajo tudi preiskave njihovih fizikalno kemičnih lastnosti. Analizirana je mineralna in kemična sestava ter velikost delcev, ki posledično vpliva na dinamiko premeščanja suspendiranega in sedimentiranega materiala. Poznavanje sestave in lastnosti teh materialov je pomembno tako z vidika okoljevarstva (pravilna izbira deponijskega prostora) kot pri izbiri ustrezne tehnologije za odstranjevanje sedimentov z območij akumulacijskih jezov. Slednje je posebno zanimivo za sofinancerja raziskovalnega projekta.
Prognoziranje dinamike odlaganja sedimentov v spodnjem delu reke Save je izrednega pomena tako za nemoteno delovanje strateških energetskih objektov, ki so locirani v tem območju kot za razvoj ustreznih tehnologij za odstranjevanje sedimentov iz akumulacijskih jezov.