Gradbeništvo
Gospodarsko inženirstvo
Prometno inženirstvo
Arhitektura
Katedra za aplikativno fiziko izvaja dodiplomske in podiplomske študijske vsebine, ki temeljijo na fizikalnih načelih v povezavi z numeričnimi metodami kot temeljno izhodišče inženirskih (strokovnih) predmetov na Fakulteti za gradbeništvo, prometno inzenirstvo in arhitekturo, poglobljena znanja s področja Gradbene fizike na univerzitetnem programu Gradbeništva ter pripravo in izvajanje praktičnih meritev z zapisanega področja. V okviru dejavnosti Katedre se hkrati odvija tudi znanstvenoraziskovalna dejavnost, ki se vsebinsko veže predvsem na podiplomske izobraževalne programe ustrezne usmeritve.
L2-7190 (C) Raziskave kontaminacije z radionulidi vlažnih zemljin ob odlagališču jedrskih odpadkov
Sofinancer: Agencija za radionuklidne odpadke RS
Vodja: Korošak Dean
Trajanje: 1. 7. 2004 – 30. 6. 2007
Obseg: 0,30 FTE in 200 ur brez plače
DEJAVNOST
ARRS KLASIFIKACIJA: 2.03.00 – Tehniške vede / Energetika
CERIF KLASIFIKACIJA: T160 – Jedrsko inženirstvo, T270 – Okoljska tehnologija, nadzor onesnaženja
KLJUČNE BESEDE: kontaminacija, radionuklidi, zemljine, vlaga, dielektrična spektroskopija, obsevanje, anomalna difuzija
POROČILO O REALIZACIJI PROGRAMA RAZISKOVALNEGA PROJEKTA
Razumevanje transportnih mehanizmov povezanih s prenosom vode in delcev skozi kompleksne porozne snovi, na primer zemljine, je ključno za uspešno reševanje številnih okoljskih problemov, kot je denimo identifikacijo primernih struktur za skladišče radioaktivnih odpadkov in izrabljenega jedrskega goriva (RAO in IJG). Za Republiko Slovenijo je strateško bistvenega pomena, da kot država z razvito jedrsko tehnologijo spremlja, razvija in izvaja najsodobnejše raziskovalne pristope tudi k problemu migracije radionuklidov v naravnih strukturah.
Do kontaminacije tal v okolici odlagališča radioaktivnih odpadkov lahko pride tudi s pronicanjem vlage (ali vode) skozi zemljino, zato je nujno poznati in uvesti več komplementarnih metod detekcije kontaminacije vlažnih zemljin in identificirati ključne parametre, ki določajo migracijo radionuklidov na velikih časovnih skalah. V okviru projekta smo te ključne parametre poskušali detektirati z uporabo dielektrične spektroskopije na vzorcih vlažnih poroznih snovi. Eksperimenti so potekali na vzorcih gline z različno vsebnostjo vode, ki je sestavni del pregrad za preprečevanje transporta kontaminantov in na vzorcih cementa pri različnih vodocementnih faktorjih. Dielektrični odziv vzorcev je pokazal podobno frekvenčno odvisnosti v območju nizkih frekvenc pri vseh vzorcih: potenčno naraščanje prevodnosti pri zelo nizkih frekvencah in prehod v nasičenje pri približno 10 kHz. Pri tem smo opazili odvisnost eksponenta potenčnega dela frekvenčnega odziva prevodnosti, n<1, od vsebnosti vode v vzorcih gline in časa hidratacije cemetnih vzorcev. S ciljem povezati dinamiko gibanja ionov (kontaminantov) v vlažnih poroznih snoveh z značilnostmi dielektričnega odziva smo večino dela v projektu namenili razumevanj fizikalnih pojavov, ki vodijo do opažene disperzije prevodnosti in postavitev teoretičnega modela s katerim smo lahko opisali glavne značilnosti izmerjenih spektrov.
Bistvena ugotovitev je, da moramo za opis gibanja iona v kompleksni porozni snovi uporabiti počasno kinetiko, ki jo formalno vpeljemo s frakcijskim (Riemann-Liouville) diferencialnim operatorjem reda p<1 (oziroma v stohastičnem opisu s frakcijsko Langevinovo enačbo), v makroskopskem opisu pa migracijo delcev opišemo anomalno (sub)difuzijo. Pri tem smo povezali vrednost eksponenta potenčne frekvenčne odvisnosti prevodnosti n z redom frakcijskega odvoda n. Uporabili smo fizikalni model gibanja lahkega delca (iona v porah snovi) med velikimi nepremičnimi delci (v našem primeru površine por). V okviru tega modela smo lahko parametre frekvenčne odvisnosti prevodnosti izrazimo s snovnimi lastnostmi porozne materije: specifično površino (npr. delcev gline), gostoto delcev, temperaturo, maso ionov.
Tako lokalna dinamika delcev kot tudi migracija delcev na večjih skalah sta odvisni tudi od strukture in povezanosti por v snovi. Da bi razumeli medsebojno povezanost transporta in strukture smo v sodelovanju z raziskovalnimi partnerji z Univerze v Nottinghamu raziskovali strukturo zemljin s pomočjo rentgenske računalniške tomografije, ki omogoča 3D analizo porozne strukture. Z analizo binarnih slik tomografskih prerezov vzorcev zemljin smo postavili model mreže povezanosti posameznih por. Pokazali smo, da lahko, za izbrano funkcijo povezanosti por, porozno strukturo zemljine opišemo s kompleksno mrežo, ki kaže topološke značilnosti t.i. scale-free mrež s potenčno odvisnostjo stopnje povezanosti por. Z analizo naključnega gibanja po mrežnih modelih poroznih zemljin smo pokazali, da je lahko transport v takšnih sistemih anomalen.
Rezultati projekta so nam omogočili ustvarjanje čvrstih raziskovalnih povezav s skupino za okoljske znanosti Univerze v Nottinghamu (prof. dr. Sacha Mooney) ter s skupino za mehaniko mehkih snovi Univerze Hohai v Nanjingu (prof. dr. Wen Chen)(pravkar odobren skupni dveletni kitajsko-slovenski projekt).
Z raziskovalnim delom v okviru projekta smo dosegli nov korak k razumevanju disperzije dielektričnega odziva poroznih snovi z različno vsebnostjo vode. Vpeljali smo nov opis frekvenčno odvisne prevodnosti, ki temelji na dinamiki ionov v porozni strukturi. Dodatno smo raziskovali strukturo poroznih zemljin in prispevali nov pogled na topologijo povezanosti por z modelom kompleksne mreže. Ocenjujem, da smo ob začetku projekta zastavljene cilje, docela realizirali in v nekaterih pogledih tudi presegli. Poglobljen študij temeljnih fizikalnih procesov in želja po detaljnem razumevanju skozi eksperimente opaženih pojavov, sta zahtevala več časa kot smo ga imeli na voljo, da bi lahko projekt zaključili z razvito aplikacijo. To načrtujemo v nadaljevanju raziskovalnega dela tudi po (formalnem) zaključku projekta pri čemer nas podpira tudi sofinancer.
POROČILO O REALIZACIJI RAZISKOVALNEGA PROGRAMA
Naslov: Pretok spinov nosilcev električnega naboja v sistemih kovina/polprevodnik
Sodelovanje: Slovenija – Ukrajina
Šifra projekta: BI-UA/07-08-008
Financer: Javna agencija za raziskovalno dejavnost RS
Nosilca: prof. dr. CVIKL Bruno in prof. dr. Petro GORLEY, Nacionalna univerza Černivci, Černivci
Trajanje: 1. 7. 2007 – 30. 6. 2009
POVZETEK
V okviru mednarodnega sodelovanja raziskovalci delujejo tudi na potencialno zelo pomembnem področju spintronike, kot neizogibne prihodnosti mikro- in nanoelektronike in na tak način v danem trenutku tvorijo jedro, ki je sposobno slediti razvoju novega tehnološkega procesa oziroma nove tehnologije.
Na področju spintronike je bila pozornost raziskovalcev, izhajajoč iz obveznosti mednarodnega sodelovanja, usmerjena tudi na raziskave možnosti uporabe spina nosilcev naboja, kot dodatne prostostne stopnje za prenos informacij. V zapisanem smislu so se zgoraj opisani eksperimenti, podkrepljeni z ustrezno numerično analizo, pokazali kot nadvse obetavna pot, ki omogoča tvorbo močno dopirane mejne plasti nanostrukturnih razsežnosti na stiku ferromagnetna elektroda/organski polprevodnik, kot predpogoja za injektiranje spinsko polariziranih nosilcev naboja v organski polprevodnik.
Rezultati sodelovanja v okviru zapisanega bilateralnega projekta se odražajo v soavtorstvu štirih objavljenih referatih na mednarodni konferenci.
Naslov: Modeliranje akustičnih in dielektričnih lastnosti poroznih snovi s frakcijsko dinamiko
Šifra projekta: BI-CN/07-09-022
Sodelovanje: Slovenija – Kitajska
Financer: Javna agencija za raziskovalno dejavnost RS
Vodja: izr. prof. dr. Korošak Dean
Trajanje: 1. 7. 2007–30. 6. 2009
POROČILO
V okviru bilateralnega projekta sodelujemo s skupino prof. dr. Wen Chena s Hohai Univerze v Nanjingu. S sodelavci skušamo modelirati akustični in dielektrični odziv kompleksnih snovi z uporabo posplošenega diferencialnega računa – frakcijskega integrala in odvoda. V letu 2007 smo začrtali potek raziskav in načrtovali raziskovalni obisk na Kitajskem v jeseni 2008. V okviru tega obiska bodo izvedene tudi meritve akustičnih spektrov vzorcev, katerih dielektrični odziv smo že izmerili.
V sklopu slovensko-ukrajinskega bilateralnega raziskovalnega projekta, BI – UA/07-08-008, z naslovom Spin injection processes at metal/semiconductor structures sta v obdobju od 9. do 24. septembra prof. dr. Petro Gorley in doc. dr. Serghi Bilichuk obiskala Fakulteto za gradbeništvo Univerze v Mariboru in Institut J. Stefan Ljubljana. Obisk, ki ga je materialno omogočilo MVSZT, je bil namenjen koordinaciji raziskav v naslednjem obdobju, poleg tega pa tudi aktivni udeležbi na mednarodni konferenci MIDEM. Oba gosta sta po ogledu nekaterih laboratorijev Inštituta, na seminarskih predavanjih odseka F-8, predstavila rezultate raziskav na področju spintronike njunih sodelavcev na Oddelku za fizikalno elektroniko, Fakultete za fiziko, Nacionalne univerze Cernivci iz Ukrajine.
V maju 2007 je bil gost Katedre za aplikativno fiziko prof. dr. Sacha Jon Mooney z Univerze v Nottinghamu. Z njim sodelujemo pri raziskavah porozne strukture snovi in je tudi predvideni somentor doktorske disertacije mladega raziskovalca Marka Samca. Ob obisku prof. Mooneya smo začrtati potek eksperimentov za leto 2008. Z uporabo rentgenske računalniške tomografije (X-CT) bomo dobili 3-D slike strukture mejne plasti med cementom in zemljino, ki bodo podlaga za konstrukcijo kompleksnih mrežnih modelov porozne strukture. Vzorci tal bodo odvzeti na izbranih lokacijah v Sloveniji (v začetku leta 2008) in nato prepeljani v Veliko Britanijo na tomografsko slikanje strukture z vrhunsko napravo X-CT na Univerzi v Nottinghamu (v prvi polovici 2008).