Gradbeništvo
Gospodarsko inženirstvo
Prometno inženirstvo
Arhitektura
Mobilnost. Varnost. Trajnost.
To so besede, ki najboljše opisujejo naše področje dela.
Katedra za prometno tehniko in varnost v prometu je ena redkih ustanov v slovenskem prostoru, ki se sooča z izzivi prometne varnosti in trajnostne mobilnosti. Da bi jih uspešno rešili, vedno upoštevamo zvezo med človekom, vozilom in cesto: to je podlaga za vse naše raziskave.
Zakaj sodelovati z nami?
INOVATIVNOST IN ZNANOST.
S sodobnimi tehnologijami iščemo z znanjem-podprte rešitve večjim prometnim izzivom.
MULTIDISCIPLINARNOST.
Strokovnjaki za modeliranje prometa, analitiki prometnih nesreč, specialisti za človekove dejavnike: to so samo nekateri profili, ki sestavljajo našo skupino. Ravno ta multidisciplinarnost nam omogoča razumevanje vseh odtenkov, ki jih prometni izzivi v sebi skrivajo. Tako se lahko spopadamo z njimi z različnih zornih kotov, in lahko predlagamo za vsak problem najbolj učinkovito rešitev.
STROKOVNOST.
S številnimi lokalnimi, nacionalnimi in mednarodnimi projekti, ki so že za nami, se lahko pohvalimo z dolgoročno ekspertizo na področju prometa.
ČLANI KATEDRE
Za področje prometne varnosti:
Za področje trajnostne mobilnosti:
Zunanji sodelavci:
Tudi akreditirani študijski programi, ki jih predlagamo dodiplomskim in podiplomskim študentom, odražajo dve glavni smernici, katerima sledijo naši raziskovalci: prometna varnost in trajnostna mobilnost.
Predavatelji Katedre so namreč po večini raziskovalci, ki delajo v sklopu le-te. Tako lahko zagotavljamo študentom ne samo vso začetno znanje o prometu, temveč jih lahko tudi ozaveščamo z najbolj sodobnimi ugotovitvami na tem področju. Pozorno skrbimo tudi za praktični del študija: redno vabimo zunanje strokovnjake, ki za naše študente držijo posebna predavanja in demonstracije, ter organiziramo tehnične ekskurzije. Na tak način lahko študentje konkretno primerjajo pridobljeno teoretično znanje s prakso.
Mreža sodelujočih univerz
Avstrija: Tehnična Univerza Graz
Belgija: UHasselt, IMOB
Češka: Univerza v Plznu
Hrvaška: Univerza v Zagrebu, Univerza v Osijeku, Univerza na Reki
Nemčija: Tehniška Univerza v Münchnu
Italija: Univerza KORE v Enni
Srbija: Tehniška Univerza v Novem Sadu
Dve glavni raziskovalni domeni Katedre sta prometna varnost ter trajnostna mobilnost.
Da bi lahko čimbolj podrobno raziskali ti področji, upoštevamo vedno zvezo med človekom, vozilom in infrastrukturo, ter uporabljamo veliko orodij, s pomočjo katerih si pridobimo nova in bolj specifična znanja. Med temi naj omenimo samo simulator vožnje, drone ter programsko orodje za mikrosimulacijo.
V domeni prometne varnosti proučujemo mehanizme, ki vodijo do prometnih nesreč, tako iz proaktivnega kot iz reaktivnega aspekta. Nezgode obravnavamo bodisi z vidika teorije kot tudi prakse, in predlagamo morebitne ukrepe za izboljšanje stanja prometne varnosti.
V domeni trajnostne mobilnosti se ukvarjamo s težavami, ki so vezane na prometne navade in izbire posameznikov, ter poskušamo spremeniti tradicionalno uporabo osebnega avtomobila v bolj trajnostne načine prometa. Med vsemi izzivi, s katerimi se soočamo, lahko omenimo upravljanje javnega potniškega prometa in sicer na kakšen način bi lahko povečali njegovo učinkovitost in trajnost.
Projekti
Mednarodni projekti
iDreams
Life Care4Climate
Efficience
Attac
PMinter
Radecon
Proceed
Max
Nacionalni projekti
POTREBNO DOPOLNITVE
Lokalni projekti
POTREBNO DOPOLNITVE
Med vso raziskovalno opremo, ki jo imamo na razpolago, se naša Katedra lahko pohvali z dvema novima in sodobnima pridobitvama: s simulatorjem vožnje ter z “eye-tracking” očali. Obe orodji sta temelja naših raziskav, ker lahko zvesto reproducirajo zvezo med človekom, vozilom in infrastrukturo.
Poleg tega pri našem raziskovalnem delu pogosto uporabljamo tudi drone, ki nam omogočajo štetje in kategorizacijo prometa. Naj tu omenimo še programsko opremo za mikro- in mezosimulacijo, s katero si pomagamo pri analizi različnih prometnih rešitev.
Simulator vožnje: realni svet v malem.
Simulator vožnje centra za prometno tehniko in varnost v prometu je namenjen predvsem raziskovalnemu in strokovnemu delu. Priprava ad hoc scenarijev in posledična analiza izhodnih podatkov za vsako posamezno raziskavo omogočata natančne rezultate in ugotovitve.
Študij vedenja voznikov v prometu, evalvacija različnih infrastrukturnih rešitev, ocenjevanje novih sistemov za pomoč voznikom so samo nekatera izmed področij aplikacije simulatorja vožnje.
Infrastruktura. Človek. Vozilo.
INFRASTRUKTURA.
Od projekta do simulacije s par kliki. Preprosti program za pripravo scenarijev vožnje omogoča vnos vseh geometričnih lastnosti ceste. Na tak način lahko ocenimo varnost obstoječih cest, kot tudi ustreznost infrastruktur, ki so še v fazi projektiranja.
ČLOVEK.
Vedenje voznikov in njihovi odzivi na različne dogodke imajo prav pomembno vlogo v prometu. Proučevanje teh dejavnikov lahko precej izboljša raven varnosti.
VOZILO.
S simulatorjem vožnje je mogoče tudi testirati razne sisteme za pomoč voznikom in to v varnem okolju laboratorija. Proaktivnost je ključna beseda za raziskave o prometni varnosti.
“Eye-tracking” očala: pozornost na prvem mestu.
Tehnologija »eye-tracking« sledi z uporabo sodobnih algoritmov in senzorjev gibanju oči in s tem vrne objektivne informacije o pogledu, pozornosti in odzivnem času človeka, ki jih nosi. To so relevantni dejavniki v interakciji med različnimi udeleženci v prometu.
TRAJNOSTNA VARNOST. NAŠE POSLANSTVO.
Center za prometno tehniko in varnost v prometu (CPTVP) deluje že več kot 15 let. Glavna področja raziskav se navezujejo na prometno tehniko in varnost v prometu, kot so načrtovanje prometne infrastrukture, ukrepi za varnost cestne infrastrukture, uporaba evolucijskih algoritmov za optimiranje prometnih tokov motoriziranih in ranljivih udeležencev v prometu, analize varnosti v cestnem prometu, analize prometnih nesreč, varnost in varovanje v prometu, analize varnosti vozil itn.
Center za raziskave mobilnosti (Centre for mobility research) je center, ki deluje pod okriljem Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekture, Univerze v Mariboru v okviru Inštituta za prometne vede. Center za raziskave mobilnosti v okviru svojih dejavnosti izvaja mednarodne, nacionalne in regijske znanstvene, raziskovalne in razvojne projekte na področju trajnostne mobilnosti, opravlja raziskave ter nudi strokovna mnenja za potrebe institucij, podjetij in drugih strank.